سایر

1

بازدید: 859 | نظرات: 1 | پسندها: 11

1


از دیر باز تا کنون ایرانیان به مردمی شعر دوست شهرت داشتند و شاعران زیادی نیز از این مرز و بوم برخاسته اند  . عشقِ به خواندن ، سرودن و شنیدنِ شعر در رگهای احساس ایرانیان همیشه جاری بوده  است . در گذشته حتی حضور مخاطب گاهی آنقدر پر رنگ می شد  که وقتی شاعری توانا، شعر تازه ای می سرود ، مردم، اطرافِ منزلش جمع می شدند تا شعر جدید او را بشنوند.  آیا امروز هم مخاطب همانند گذشته است ؟ یا شاعران فقط به شعر یکدیگر برای پس دادن بازدید سر می زنند ؟ آیا ما مخاطبِ غیر شاعر هم برای اشعارمان داریم یا فقط این شاعران هستند که از کوچه ی احساس و فکر یکدیگر عبور می کنند ؟ والبته این خالی از لطف نیست که ما مهربانانه با شاخه ای از گل و سلام به قلبهای هم پنجره ای از مهر بگشاییم و آن سخنی دیگر است !

سرقت ادبی

بازدید: 2668 | نظرات: 3 | پسندها: 10

ابیات سروده ی مرا پس بدهید
مضمون ربوده ی مرا پس بدهید
هر واژه ی آن پاره ای از جسم من است
لطفا دل و روده ی مرا پس بدهید  
(محمد رضا ترکی )

سرقت ادبی» به معنی انتساب نوشته ها و اشعار دیگران به نام خود است. به طور مثال چنانچه شخصی، شعر یا نوشته ای را که درحقیقت از آن دیگری است، بدون تغییر یا با اندکی تغییر، اثر خود قلمداد کند، مرتکب سرقت ادبی شده است. اما انواع سرقت های ادبی به همین قسم محدود نمی شود و جنبه های دیگری چون انواع تقلید (تقلید سبک، درونمایه، قالب و غیره)، و انواع اقتباس را نیز دربرمی گیرند.(سلیمان مختاری ) از دیرباز تا کنون شعر و شاعری با شعور همراه بوده است . سرقت اندیشه ، احساس و زبان دیگری نابخشودنی است . شعر، هنر است ،تولّد است،  جوشش و زندگی است  اگر این اتفاق شکوهمند...

گریه زبان دوم است

بازدید: 1937 | نظرات: 0 | پسندها: 2

اشعار دکتر مینا آقازاده اشعار سپید عاشقانه ای است که گاه رنگ اجتماعی به خود می گیرد و گاه درد و عشق را تلفیق می کند و یکجا شرح می دهد. در اشعار وی به راحتی می توان شاخصه های مکتب رمانتیسم را مشاهده کرد .مکتبی که در آن کیفیت های احساسی و خیالی در هنر و زندگی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و عنصر خیال و عاطفه در آن بر دیگر عناصر شعری غلبه دارد و قلم آزادانه تر در دست و دفتر شاعر به حرکت در می آید . مشابه درک ها  و دریافتی هایی را که از اشعار آقازاده به ویژه درمجموعه ی آخرش با نام « با چتر به خواندنم بیا» می توان دریافت کرد در اشعار ویلیام وردزورث نیزقابل دریافت و مشاهده است .شاعری که یكی از پربارترین سرایندگان رمانتیك انگلستان است و نقش به سزایی در به کمال رساندن این سبک داشته است . هر دو شاعر قلمشان را به احساس سپرده و تمام دریافت هایشان از طبیعت و اشیای پیرامون خود را با مهارتی خاص ،ساده و صادقانه به تصویر کشیده اند.

بیتا ناصر / مینا آقازاده، متولد 1357، شاعر و فارغ التحصیل دکترای ادبیات فارسی است. او علاوه بر نگارش و انتشار مقالات ادبی مختلف، چند مجموعه شعر نیز منتشر کرده که آخرین آنها «با چتر به خواندنم بیا» چندی قبل از سوی نشر فصل پنجم روانه بازارهای کتاب شده است. انتشار این مجموعه شامل 70 قطعه از سروده‌های کوتاه آقازاده است، بهانه‌ای به دست داد تا با وی به گفت و گو بنشینیم. این شاعر که دبیری انجمن ادبی «ققنوس» در تهران را نیز عهده‌دار است، در رابطه با شعر کوتاه و مشخصه‌های آن معتقد است «شعر کوتاه در مدت زمان کوتاهی خوانده می‌شود اما باید آنقدر غنی باشد تا مدت‌ها ذهن خواننده را درگیر کند...». نظرتان را به خواندن این گفت و گو جلب می‌کنیم.